Blog SportsWebinar > Nowinki > W jakiej pozycji jesz? To ma znaczenie

W jakiej pozycji jesz? To ma znaczenie

Każdemu z nas zdarza się jeść w pośpiechu, pomiędzy innymi czynnościami, nierzadko stojąc lub idąc. Lato sprzyja imprezom plenerowym, gdzie często jemy na stojąco przy ladach – podobnie gdy korzystamy z food trucków i budek z lodami.

Czy pozycja podczas spożywanego posiłku ma znaczenie w kontekście odczuwania smaku?

Badanie z maja tego roku opublikowane na łamach czasopisma  Journal of Consumer Research sugeruje, że tak. Ekspert w dziedzinie efektów intermodalnych, Dipayan Biswas, zbadał w jaki sposób układ przedsionkowy, często nazywany „szóstym zmysłem sensorycznym”, wchodzi w interakcję ze zmysłem smaku. Wyniki ukazują, że wrażenia przedsionkowe związane z pozycją (stanie kontra siedzenie) wpływają na postrzeganie smaku żywności.

Biswas poddał badaniu 350 uczestników, którzy podczas imprezy plenerowej oceniali smak popularnego chlebka pita. Badani siedzący na krześle ocenili potrawę zdecydowanie korzystniej niż ci, którzy stali. Dodatkowo uczestnicy siedzący spożyli większe ilości „pity”.

Następnie ocenie zostały poddane niewielkie ciastka pieczone przez lokalnego kucharza. Znów – siedzący badani ocenili ciasteczka najlepiej. Następnie podane zostały te same ciastka, jednak kucharz dodał do przepisu dodatkowe 100 gramów soli, skutecznie zmieniając ich smak na gorszy. Uczestnicy stojący nie zauważyli, że ciastka są przesolone, w przeciwieństwie do uczestników siedzących.

Badacze z University of South Florida  sugerują, że powyższe wyniki badań można wykorzystać – na przykład spożywając leki o nieprzyjemnym smaku na stojąco lub jako próbę przemycenia nielubianych przez dzieci-niejadków produktów.

Dlaczego tak się dzieje? Stres fizyczny

Utrzymywanie pozycji stojącej, nawet przez kilka minut, powoduje stres fizyczny, a co za tym idzie – tłumione są kubki smakowe. Krew spływa do niższych części ciała, powodując, że serce ciężej pracuje, aby pompować krew z powrotem w górę. To aktywuje oś podwzgórze-przysadka-nadnercza i prowadzi do zwiększonego stężenia kortyzolu. Ta reakcja łańcuchowa zmniejsza wrażliwość sensoryczną, która bezpośrednio wpływa na wielkość spożywanych porcji, odczuwanie smaku i ogólnej przyjemności z konsumpcji.

Badanie zostało rozszerzone poprzez dodanie dodatkowego stresu uczestnikom – mieli za zadanie zdegustowanie przekąsek podczas noszenia ciężkich toreb z zakupami – miało to za zadanie odzwierciedlić sytuację, gdy w supermarkecie jesteśmy zapraszani na degustacje. Obie grupy badanych (siedząca i stojąca) potwierdzili, że przekąski smakowały niezbyt dobrze, w porównaniu z sytuacją, gdy sięgnęli po nie nie trzymając ciężkich zakupów.

Czy pozycja podczas jedzenia ma znaczenie w kontekście dobowego bilansu kalorycznego?

Powyższe badania dowodzą, że spożywanie posiłków w pozycji siedzącej sprawi, że będziemy sięgać po większe porcje – zatem pozycja stojąca sprzyja mniejszej ilości spożytych kilokalorii. Czy warto jednak odbierać sobie przyjemność z jedzenia i celebrowania posiłku?

Źródło: D. Biswas, C. Szocs, A. Abell, Extending the boundaries of sensory marketing and examining the sixth sensory system: effects of vestibular sensations for sitting versus standing postures on food taste perception., Journal Of Consumer Research, [5] 2019

Dodaj komentarz