Blog SportsWebinar > Zapowiedzi > Ocena skuteczności probiotyków w leczeniu pacjentów z SIBO.

Ocena skuteczności probiotyków w leczeniu pacjentów z SIBO.

SIBO, czyli przerost bakterii w jelicie cienkim, prowadzi do kilku problemów żołądkowo-jelitowych oraz powikłań prowadzących do złego wchłaniania. Skuteczność probiotyków w leczeniu zespołu SIBO nie została dobrze zbadana. To badanie, ma na celu ocenę skuteczności probiotyku – Lactobacillusleczeniu z SIBO.

W tym badaniu, 30 przypadków cierpiących na przewlekły ból brzucha lub biegunkę oraz pozytywny wynik testu oddechowego z wodorem, podzielono losowo na dwie grupy: probiotyk i grupa kontrolna. Po początkowej 3-tygodniowego agresywnej terapii antybiotykami o szerokim spektrum działania, 15 dniowa podtrzymująca antybiotykoterapia z laktolem była podawana grupie badanej, ten sam reżim bez laktolu, był podawany dla grupy kontrolnej. Po sześciu miesiącach wynik HBT i objawy GI zostały przeanalizowane i porównane pomiędzy dwiema grupami.

Wynik testu oddechowego na wodór i objawy kliniczne u pacjentów otrzymujących reżim leczenia podtrzymującego probiotykiem laktolowym wykazały lepszą odpowiedź. Test oddechu wodorowego okazał się ujemny w 93,3% u osób otrzymujących laktol w porównaniu do grupy kontolnej, z wynikiem 66,7%. We wszystkich przypadkach otrzymywania laktolu bóle brzucha zniknęły całkowicie (p = 0,002). Ponadto, inne problemy związane z przewodem pokarmowym, takie jak wzdęcia, odbijanie i biegunka, znacznie się poprawiły w badanej grupie (p <0,05).

Na podstawie wstępnych danych wydaje się, że dodanie probiotyku podczas terapii w przeroście bakterii jelitowych u pacjentów będzie korzystne w zapobieganiu powikłaniom tego zespołu.

Podejrzewasz, że możesz cierpieć na SIBO? Nie wiesz od czego zacząć diagnostykę? Jakie wykonać badania dodatkowe? Jakie są najważniejsze elementy leczenia?

Agata Dąbrowska – dietoterapeutka, promotorka zdrowia, autorka bloga Naczynia Połączone oraz założycielka popularnej, tematycznej grupy w serwisie Facebook: SIBO – zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim. Pomoże Ci, zrozumieć problematykę tego schorzenia, leczenia oraz diagnostyki podczas webinarium: „SIBO – diagnostyka i leczenie”

Data:

26 luty 2019

Dodaj komentarz