Blog SportsWebinar > Zapowiedzi > Jelita – centrum organizmu

Jelita – centrum organizmu

Jelito ludzkie jest skolonizowane przez mikroorganizmy w liczbie od 10³³ do 10¹⁴, z których zdecydowana większość należy do gatunków Firmicutes i Bacteroidetes.

Chociaż na dużą stabilność w czasie, na skład i działanie mikroflory może wpływać szereg czynników, w tym wiek, dieta i leczenie antybiotykami. Zakłócenia składu oraz funkcji flory bakteryjnej są powiązane z zaburzeniami zapalnymi i metabolicznymi (np. Nieswoiste zapalenia jelit, zespół nadwrażliwości jelita grubego i otyłość). Nie jest jasne, czy zmiany te są objawem choroby lub czynnikiem przyczyniającym się do jej powstawania. Lepsza znajomość mechanizmów, dzięki którym zmiany w składzie mikroflory (dysbioza) sprzyjają stanom chorobowym, jest potrzebna, aby lepiej zrozumieć związek przyczynowo-skutkowy między mikroflorą jelitową a chorobą.

O ile dowody na profilaktyczne i terapeutyczne działanie szczepów probiotycznych na biegunkę i inne stany jelitowe są obiecujące, dokładne mechanizmy korzystnych skutków nie są w pełni zrozumiałe. Niedawne badania podniosły kwestię, czy nieżywotne szczepy probiotyczne mogą zapewnić korzyści zdrowotne gospodarzowi, wpływając na układ odpornościowy. Jako potencjalne zdrowie – wpływ tych nieżywotnych bakterii zależy od tego, czy mechanizm tego efektu zależy od żywotności, przyszłe badania muszą uwzględniać każdy szczep probiotyczny na podstawie każdego przypadku.

Źródło – 1. Wydział Mikrobiologii, University College Cork, Cork, Irlandia.
2. Alimentary Pharmabiotic Center, University College Cork, Cork, Irlandia.

Jak zbudowane są jelita oraz w jaki sposób przywracać im zdrowie? Jak odróżnić choroby zapalne jelit od IBS, czy SIBO? Na co zwracać uwagę, gdy chcemy poprawić kondycję jelit?

To bardzo trudne pytania, przynajmniej do czasu spotkania z ekspertką w dziedzinie – dietetyk klinicznym Emilią Ptak. Podczas serii webinarium na temat jelit poznamy najistotniejsze różnice w postępowaniu dietetycznym i suplementacyjnym.

Które suplementy w przypadku chorób jelit mają największe znaczenie? Jak dostosować dany suplement, do problemu z jelitami? Podczas webinarium poznacie najskuteczniejsze protokoły dietetyczne oraz dodatkowe zalecenia, kiedy problemem są:

  • zaparcia
  • wzdęcia
  • IBS
  • SIBO
  • Choroba Leśniowskiego-Crohna
  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Zapraszamy, do wyruszenia z Nami w podróż do centrum naszego organizmu – jakim są jelita.

TRAWIENIE W PIGUŁCE

JELITA – BUDOWA, DZIAŁANIE ORAZ NAJCZĘSTSZE PROBLEMY

JELITA – SPOSOBY NA WSPOMAGANIE ICH PRACY

Udział na żywo potwierdzony jest e-cetyfikatem.

Dodaj komentarz